65ml Pearl Color PET Plastic Pear Round Bottle with 24/410 Neck
$0.26 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for bottle and pump.
- Stock color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Pear round bottles features a wide & stable base and a flat shoulder, it is often used with a pump for lotions and liquid soaps, and the bottle shoulder and pump external diameter are the same.
This 65ml PET pear round plastic bottle comes in an industry standard neck finish of 24-410, it is ideal for hair care and body care lotions.
The color we always kept in stock for this bottle is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinking and labeling. Welcome to consult!
Technical Details
| Item No. | 0165YP65K |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 65ml |
| Neck | 24/410 |
| Weight | 25g |
| Dimension | Ø43x95mm |
| Shape | Pear Round |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 45x45x50cm=500pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 65 ml |
| Bottle Shape | Modern Round |
| Neck Finish | 24-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

24-410 Treatment Pump, White, Ribbed, Clear Full Hood, 0.25 ml Output
Item#: CP24B-1R$0.15Add to Free SampleAdd to Free Sample -

White Fine Mist Sprayer Smooth Any Color 24/410
Item#: MS2410A-1S$0.06Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Lotion Pump Tops Twist Lock 24/410 Ribbed Any Color
Item#: RYL65Z01$0.068Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

1000ml White Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 011000-2FP55B$0.30Add to Free SampleAdd to Free Sample -

300ml/10oz White Triangle PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01300SJ55D$0.28Add to Free SampleAdd to Free Sample -

300ml/10oz Gradient Color Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01300FF55D$0.54Add to Free SampleAdd to Free Sample -

400ml Clear Green Oval PET Plastic Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01400TY05B$0.17Add to Free SampleAdd to Free Sample



