Home > Packaging Solutions > Plastic Bottles > Bottles with Pumps > 1000ml Clear Green Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
1000ml Clear Green Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 011000FP55B
$0.28 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for bottle only.
- Closure sold separately.
- Stock bottle color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Add to Free SampleAlready in Sample List
Add to Free Sample
The square bottle provides ample space for labeling, it is a great choice for cosmetics, beauty, hair care, or natural cleaning products.
It is compatible with dispencing caps, pumps or finger mist sprayers, to display your products in style.
The color we always kept in stock is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinkage and label.
Technical Details
| Item No. | 011000FP55B |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 1000ml |
| Neck | 32/410 |
| Weight | 70g |
| Dimension | 87x87x194mm |
| Shape | Square |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 46x46x41cm=50pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 1000 ml (32oz) |
| Bottle Shape | Square |
| Neck Finish | 32 mm |
| Bottle Material |
You may also like…
-

Body Cream Pump Wholesale Twist Lock 32/410 Ribbed Any Color
Item#: RYL55Z01$0.111Add to Free SampleAdd to Free Sample -

32/410 White PP Ribbed Twist Lock Down Lotion Pump
Item#: RYL55Z02$0.111Add to Free SampleAdd to Free Sample -

32/410 White PP Smooth Twist Lock Down Lotion Pump
Item#: RYL55Z03$0.111Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

400ml Clear Green Oval PET Plastic Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01400TY05B$0.17Add to Free SampleAdd to Free Sample -

400ml Gradient Color Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01400FF55D$0.59Add to Free SampleAdd to Free Sample -

150ml/5oz Clear Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01150FY65D$0.52Add to Free SampleAdd to Free Sample -

300ml/10oz Gradient Color Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01300FF55D$0.54Add to Free SampleAdd to Free Sample

