Home > Packaging Solutions > Plastic Bottles > Bottles with Pumps > 150ml/5oz Clear Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
150ml/5oz Clear Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01150FY65D
$0.52 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for bottle and sprayer.
- Stock bottle color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Add to Free SampleAlready in Sample List
Add to Free Sample
The square bottle provides ample space for labeling, it is a great choice for cosmetics, beauty, hair care, or natural cleaning products.
It is compatible with dispencing caps, pumps or finger mist sprayers, to display your products in style.
The color we always kept in stock is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinkage and label.
Technical Details
| Item No. | 01150FY65D |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 150ml |
| Neck | 24/410 |
| Weight | 40g |
| Dimension | 44x44x153mm |
| Shape | Square |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 46x46x48cm=300pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 150 ml (5 oz) |
| Bottle Shape | Square |
| Neck Finish | 24-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
Related products
-

600ml/20oz Gradient Color Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01600FF55D$0.70Add to Free SampleAdd to Free Sample -

150ml/5oz Clear Blue PET Plastic Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01150TY65K$0.36Add to Free SampleAdd to Free Sample -

65ml Pearl Color PET Plastic Pear Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 0165YP65K$0.26Add to Free SampleAdd to Free Sample -

500ml Clear Yellow Oval PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01500TY55B$0.22Add to Free SampleAdd to Free Sample




