Home > Packaging Solutions > Plastic Bottles > Bottles with Pumps > 300ml/10oz Pink Oval PET Plastic Bottle with 28/410 Neck
300ml/10oz Pink Oval PET Plastic Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01300TY05B
$0.14 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for empty bottle only.
- Closures sold separately.
- Stock color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Add to Free SampleAlready in Sample List
Add to Free Sample
The oval shape bottle is good for saving space. It is often used with dispencing caps, pumps or finger mist sprayers.
Common applications include use in the industrial chemicals, heath and beauty, household chemicals industries and more.
The color we always kept in stock is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinkage and label.
Technical Details
| Item No. | 01300TY05B |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 300ml |
| Neck | 28/410 |
| Weight | 32g |
| Dimension | 83×45.5x172mm |
| Shape | Oval |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 48x44x37cm=100pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 300 ml (10 oz) |
| Bottle Shape | Oval |
| Neck Finish | 28-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

28/410 Clear PP Plastic Smooth Flip Top Cap
Item#: FG05G01$0.031Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Soap Lotion Pump, 28-410, Ribbed, Lock Down, Black, 2ml Output
Item#: RYL05Z01$0.077Add to Free SampleAdd to Free Sample -

28/410 Wholesale Clip Lock White Ribbed Cheap Lotion Pump, 1.0ml Output
Item#: RYJ05Z01$0.094Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

150ml/5oz Clear Blue PET Plastic Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01150TY65K$0.36Add to Free SampleAdd to Free Sample -

65ml Pearl Color PET Plastic Pear Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 0165YP65K$0.26Add to Free SampleAdd to Free Sample -

120ml/4oz Clear Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01120FY65D$0.50Add to Free SampleAdd to Free Sample -

300ml/10oz White Triangle PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01300SJ55D$0.28Add to Free SampleAdd to Free Sample

