Home > Packaging Solutions > Plastic Bottles > Bottles with Pumps > 80ml Clear Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
80ml Clear Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 0180FY65D
$0.454 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for bottle and sprayer.
- Stock bottle color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Add to Free SampleAlready in Sample List
Add to Free Sample
The square bottle provides ample space for labeling, it is a great choice for cosmetics, beauty, hair care, or natural cleaning products.
It is compatible with dispencing caps, pumps or finger mist sprayers, to display your products in style.
The color we always kept in stock is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinkage and label.
Technical Details
| Item No. | 0180FY65D |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 80ml |
| Neck | 24/410 |
| Weight | 25g |
| Dimension | 44x44x94mm |
| Shape | Square |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 46x46x49cm=500pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 80 ml |
| Bottle Shape | Square |
| Neck Finish | 24-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

Lotion Pump Tops Twist Lock 24/410 Ribbed Any Color
Item#: RYL65Z01$0.068Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Cosmetic Cream Pump, 24-410, Smooth, White, Clear Hood, 0.25 ml Output
Item#: CP24B-1S$0.15Add to Free SampleAdd to Free Sample -

24/410 Clear PP Plastic Smooth Flip Top Cap
Item#: FG65G02$0.026Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

300ml/10oz Pink Oval PET Plastic Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01300TY05B$0.14Add to Free SampleAdd to Free Sample -

100ml Clear Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01100FY65D$0.47Add to Free SampleAdd to Free Sample -

650ml White PET Plastic Oval Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01650TY55B$0.28Add to Free SampleAdd to Free Sample -

400ml Gradient Color Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01400FF55D$0.59Add to Free SampleAdd to Free Sample


