150ml/5oz Clear Blue PET Plastic Round Bottle with 24/410 Neck
$0.36 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for bottle and pump.
- Stock color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
This 150ml PET round plastic bottle comes in an industry standard neck finish of 24-410, the surface comes with raised lines, it is used with a pump for lotions and liquid soaps, and the bottle shoulder and pump external diameter are the same.
The color we always kept in stock for this bottle is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinking and labeling. Welcome to consult!
Technical Details
| Item No. | 01150TY65K |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 150ml |
| Neck | 24/410 |
| Weight | 25g |
| Dimension | Ø55x116mm |
| Shape | Round |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 57x30x48cm=200pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 150 ml (5 oz) |
| Bottle Shape | Modern Round |
| Neck Finish | 24-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
Related products
-

750ml/25oz Pink Oval PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01750TY55B$0.30Add to Free SampleAdd to Free Sample -

500ml Red Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01500FX55B$0.215Add to Free SampleAdd to Free Sample -

100ml Clear Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01100FY65D$0.47Add to Free SampleAdd to Free Sample -

80ml Clear Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 0180FY65D$0.454Add to Free SampleAdd to Free Sample




