500ml White HDPE Plastic Boston Round Bottle with 28/410 Neck
$0.24 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for empty bottle only.
- Bottle and closures sold separately.
- Stock color is Nature or White.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Boston rounds have a rounded shoulder and rounded base, it is a classic bottle shape in the packaging industry.
This 500ml HDPE Boston round bottle has an industry standard neck finish of 28-410, makes it commonly used with flip top caps, disc top cap, plain screw caps, finger sprayers, trigger sprayers and lotion pumps.
Matching with different dispensing closures, it is popular used for: sanitizers, lotions/gels, Massage Oils, Cosmetics, Travel Size Products and more.
The color we always kept in stock is white or nature color. Any custom color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinkage and label.
Technical Details
| Item No. | 02500-2YY05C |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Capacity | 500ml |
| Neck | 28/410 |
| Weight | 40g |
| Dimension | Ø67x190mm |
| Shape | Boston Round |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 69x36x40cm=100pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 500 ml (16 oz) |
| Bottle Shape | Boston Round |
| Neck Finish | 28-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

Fine Mist Trigger Sprayer with Lockable Button, 28mm 28-410, Clear, 0.3 ml
Item#: FQ05DK01$0.35Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Pearl White Mini Trigger Sprayer, 28-410, Fine Mist, Lockable Button, 0.5 ml
Item#: FQ05LS01$0.18Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Economical 28-410 Trigger Sprayer with Switchable Spray/Stream, White, 0.6 ml
Item#: FQ05J03$0.126Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

50ml White PET Plastic Boston Round Bottle with 20/410 Neck
Item#: 0150YY25M$0.072Add to Free SampleAdd to Free Sample -

100ml White HDPE Plastic Boston Round Bottle with 20/410 Neck
Item#: 02100YY25L$0.08Add to Free SampleAdd to Free Sample -

1000ml Clear PET Plastic Boston Round Bottle with 28/415 Neck
Item#: 011000YY00B$0.24Add to Free SampleAdd to Free Sample -

60ml/2oz Clear PET Plastic Boston Round Bottle with 20/410 Neck
Item#: 0160YY25M$0.063Add to Free SampleAdd to Free Sample



