1000ml Clear PET Plastic Boston Round Bottle with 28/415 Neck
$0.24 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for empty bottle only.
- Closures sold separately.
- Stock color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Boston rounds have a rounded shoulder and rounded base, it is a classic bottle shape in the packaging industry.
This 1000ml PET Boston round bottle has an industry standard neck finish of 24-415, commonly used with flip top caps, disc top cap and plain screw caps.
it is popular used for: lotions/gels, detergent, Cosmetics, and more cleaning products.
The color we always kept in stock is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinkage and label.
Technical Details
| Item No. | 011000YY00B |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 1000ml |
| Neck | 28/415 |
| Weight | 54g |
| Dimension | Ø80x257mm |
| Shape | Boston Round |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 42x42x54cm=50pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 1000 ml (32oz) |
| Bottle Shape | Boston Round |
| Neck Finish | 28-415 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

28/415 Clear PP Plastic Smooth Plain Screw Top Cap with PE Foam Liner
Item#: XG00G01$0.03Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Economical 28-415 Trigger Sprayer with Spray/Stream Nozzle, Clear/White, 0.6 ml
Item#: FQ00J01$0.126Add to Free SampleAdd to Free Sample -

28/415 Black PP Plastic Smooth Disc Top Cap
Item#: QG00G01$0.052Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

100ml White HDPE Plastic Boston Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 02100YY65C$0.07Add to Free SampleAdd to Free Sample -

500ml/16 oz White PET Plastic Boston Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01500-2YY05M$0.288Add to Free SampleAdd to Free Sample -

500ml/16 oz Blue/Clear PET Plastic Boston Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01500-1YY05M$0.288Add to Free SampleAdd to Free Sample -

60ml/2oz Clear PET Plastic Boston Round Bottle with 20/410 Neck
Item#: 0160YY25M$0.063Add to Free SampleAdd to Free Sample



