500ml Clear PET Plastic Boston Round Bottle with 24/410 Neck
$0.15 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for empty bottle only.
- Closures sold separately.
- Stock color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Boston rounds have a rounded shoulder and rounded base, it is a classic bottle shape in the packaging industry.
This 500ml PET Boston round bottle has an industry standard neck finish of 24-410, commonly used with lotion pumps, finger sprayers, flip top caps, disc top cap and more dispensing caps.
Matching with different dispensing closures, it is perfect for: sanitizers, lotions/gels, Cosmetics and more.
The color we always kept in stock is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinkage and label. Read our Customization page to learn more.
Technical Details
| Item No. | 01500-3YY65C |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 500ml |
| Neck | 24/410 |
| Weight | 35g |
| Dimension | Ø73x159mm |
| Shape | Boston Round |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 39x39x66cm=100pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 500 ml (16 oz) |
| Bottle Shape | Boston Round |
| Neck Finish | 24-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

24/410 Clear PP Plastic Smooth Flip Top Cap
Item#: FG65G07$0.026Add to Free SampleAdd to Free Sample -

White Fine Mist Sprayer Smooth Any Color 24/410
Item#: MS2410A-1S$0.06Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Black Plastic Soap Pump, 24-410, Ribbed, Lock Down, 2ml Output
Item#: RYL65Y02$0.068Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

50ml White PET Plastic Boston Round Bottle with 20/410 Neck
Item#: 0150YY25M$0.072Add to Free SampleAdd to Free Sample -

100ml White HDPE Plastic Boston Round Bottle with 20/410 Neck
Item#: 02100YY25L$0.08Add to Free SampleAdd to Free Sample -

60ml/2oz Clear PET Plastic Boston Round Bottle with 20/410 Neck
Item#: 0160YY25M$0.063Add to Free SampleAdd to Free Sample -

1000ml Clear PET Plastic Boston Round Bottle with 28/415 Neck
Item#: 011000YY00B$0.24Add to Free SampleAdd to Free Sample


