Home > Packaging Solutions > Plastic Bottles > Square Bottles > 500ml Amber Square PET Plastic Bottle with 28/410 Neck
500ml Amber Square PET Plastic Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01500FF05J
$0.215 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for bottle only.
- Closure sold separately.
- Stock bottle color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Add to Free SampleAlready in Sample List
Add to Free Sample
The square bottle provides ample space for labeling, it is a great choice for cosmetics, beauty, hair care, or natural cleaning products.
It is compatible with dispencing caps, pumps or finger mist sprayers, to display your products in style.
The color we always kept in stock is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinkage and label.
Technical Details
| Item No. | 01500FF05J |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 500ml |
| Neck | 28/410 |
| Weight | 55g |
| Dimension | 62x62x183mm |
| Shape | Square |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 64x33x39cm=100pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 500 ml (16 oz) |
| Bottle Shape | Square |
| Neck Finish | 28-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

Fine Mist Trigger Sprayer with Lockable Button, 28mm 28-410, Clear, 0.3 ml
Item#: FQ05DK01$0.35Add to Free SampleAdd to Free Sample -

28/410 Wholesale White Ribbed Long Arm Lock-Drown Lotion Pump, 2.0ml Output
Item#: LP62810-1L$0.15Add to Free SampleAdd to Free Sample -

28/410 White PP Plastic Smooth Disc Top Cap
Item#: QG05G01$0.04Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

200ml Clear Blue Square PETG Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01200-2FF65E$0.55Add to Free SampleAdd to Free Sample -

400ml Clear Blue Square PETG Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01400-2FF65E$0.77Add to Free SampleAdd to Free Sample -

400ml PET Plastic Square Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01400FP05B$0.16Add to Free SampleAdd to Free Sample -

250ml White Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01250FP65C$0.14Add to Free SampleAdd to Free Sample

