Home > Packaging Solutions > Plastic Bottles > Square Bottles > 300ml/10oz White Square PET Plastic Bottle with 28/410 Neck
300ml/10oz White Square PET Plastic Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01300FF05K
$0.15 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for bottle only.
- Closure sold separately.
- Stock bottle color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Add to Free SampleAlready in Sample List
Add to Free Sample
The square bottle provides ample space for labeling, it is a great choice for cosmetics, beauty, hair care, or natural cleaning products.
It is compatible with dispencing caps, pumps or finger mist sprayers, to display your products in style.
The color we always kept in stock is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinkage and label.
Technical Details
| Item No. | 01300FF05K |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 300ml |
| Neck | 28/410 |
| Weight | 55g |
| Dimension | 54x54x150mm |
| Shape | Square |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 56x56x32cm=200pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 300 ml (10 oz) |
| Bottle Shape | Square |
| Neck Finish | 28-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

Long Nozzle Sprayer Ribbed Fine Mist Any Color 28/410
Item#: PW05CZ01$0.166Add to Free SampleAdd to Free Sample -

28/410 Plastic Spring Outside Black Smooth Left/Right Lock Lotion Pump, 2.0ml Output
Item#: LP32810-1B$0.089Add to Free SampleAdd to Free Sample -

28/410 Frosted Blue PP Plastic Smooth Flip Top Cap
Item#: FG05G09$0.05Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

250ml White Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01250FP65C$0.14Add to Free SampleAdd to Free Sample -

150ml/5oz Blue PETG Plastic Square Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01150FL65J$0.48Add to Free SampleAdd to Free Sample -

480ml/16oz White Square PET Plastic Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01480FF04K$0.19Add to Free SampleAdd to Free Sample -

300ml/10oz Clear PETG Plastic Square Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01300FB05E$0.67Add to Free SampleAdd to Free Sample


