Home > Packaging Solutions > Plastic Bottles > Foamer Bottles > Lotion Foamer Bottle 250ml, PET, Clear, Square, 42mm
Lotion Foamer Bottle 250ml, PET, Clear, Square, 42mm
Item#: 01P250F65F
$0.19 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for empty bottle only.
- Foam pumps sold separately.
- Stock color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Add to Free SampleAlready in Sample List
Add to Free Sample
This foamer bottle is popular for liquid soaps, matching with our foamer pumps, to allow for a precise mix of liquid and air which produces quality uniform foam with each stroke of the pump.
The color we always kept in stock for this bottle is transparent. Any custom color such as translucent or solid color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinking and labeling. Welcome to consult!
Technical Details
| Item No. | 01P250F65F |
|---|---|
| Capacity | 250ml |
| Material | PET |
| Neck | 42/410 |
| Weight | 40g |
| Dimension | 67x67x90mm |
| Shape | Square |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 69x36x38cm=200pcs |
Customized |
Related products
-

100ml Foaming Bottle with Brush Pump, PET, Clear, Cylinder Round, 42mm
Item#: 01P100Y65F$0.14Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Liquid Soap Foam Dispenser Bottle, 500ml, PET, Clear, Square, 43mm
Item#: 01P500FX75B$0.24Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Mini Foam Dispenser Bottle Travel Size, 50ml, PET, White, Cylinder Round, 30mm
Item#: 01P50-2Y35B$0.10Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Foaming Dispenser for Sale, 300ml, PET, Clear, Round, 43mm Finish
Item#: 01P300-2Y75B$0.18Add to Free SampleAdd to Free Sample



