Home > Packaging Solutions > Plastic Bottles > Foamer Bottles > 500ml Container Foam Bottle Clear, PET Plastic, Round, 43mm
500ml Container Foam Bottle Clear, PET Plastic, Round, 43mm
Item#: 01P500Y75B
$0.24 (Factory Price Based on MOQ)
Free Samples Ship Instantly
Add to Free SampleAlready in Sample List
Add to Free Sample
This foamer bottle is popular for liquid soaps, matching with our foamer pumps, to allow for a precise mix of liquid and air which produces quality uniform foam with each stroke of the pump.
The color we always kept in stock for this bottle is transparent. Any custom color such as translucent or solid color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinking and labeling. Welcome to consult!
Technical Details
| Item No. | 01P500Y75B |
|---|---|
| Capacity | 500ml |
| Material | PET |
| Neck | 43/410 |
| Weight | 47g |
| Dimension | Ø75x162mm |
| Shape | Round |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 40x40x35cm=50pcs |
Customized |
You may also like…
-

Liquid Soap Foamer Pump Wholesale, Clear Top Cover, 43mm, White
Item#: PM74G01$0.18Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Bulk Soap Dispenser Foam Pump, Black, 43mm, Clip Lock, Spring inside
Item#: PM75J02$0.18Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Factory Price Foam Dispenser Pump Replacement, 480ml, PET, Clear, Square, 42mm
Item#: 01P480F65D$0.28Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

Hand Wash Foam Bottle, 500ml, PET, Clear, Square, 42mm
Item#: 01P500F65F$0.30Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Soap to Foam Dispenser Vendor, 235ml, PET, Clear, Square, 42mm
Item#: 01P235F65D$0.17Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Empty Foam Bottle Bulk, 160ml, PET, Natural Matte, Cylinder Round, 43mm
Item#: 01P160Y75B$0.14Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Facial Cleanser Foaming Bottle for Sale, 150ml, PET, Clear, Cylinder Round, 42mm
Item#: 01P150Y65F$0.14Add to Free SampleAdd to Free Sample


