500ml White PET Plastic Tall Boston Round Bottle with 28/410 Neck
$0.15 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for empty bottle only.
- Closures sold separately.
- Stock color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Boston rounds have a rounded shoulder and rounded base, it is a classic bottle shape in the packaging industry.
This 500ml PET Boston round bottle has an industry standard neck finish of 28-410, makes it commonly used with lotion pumps, trigger sprayers, flip top caps, disc top cap and plain screw caps.
Matching with different dispensing closures, it is popular used for: sanitizers, lotions/gels, Cosmetics and more.
The color we always kept in stock is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinkage and label. Read our Customization page to learn more.
Technical Details
| Item No. | 01500YY05B |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 500ml |
| Neck | 28/410 |
| Weight | 39g |
| Dimension | Ø62x208mm |
| Shape | Boston Round |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 64x33x44cm=100pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 500 ml (16 oz) |
| Bottle Shape | Boston Round |
| Neck Finish | 28-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

Recyclable Lotion Pump Twist Lock 28/410 Ribbed Any Color
Item#: RYL05K01$0.077Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Fine Mist Trigger Sprayer with Lockable Button, 28mm 28-410, Clear, 0.3 ml
Item#: FQ05DK01$0.35Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Pearl White Mini Trigger Sprayer, 28-410, Fine Mist, Lockable Button, 0.5 ml
Item#: FQ05LS01$0.18Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

300ml/10oz Black PET Plastic Slim Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01300YX65C$0.15Add to Free SampleAdd to Free Sample -

200ml White PET White Plastic Cosmo Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01200YY65C$0.10Add to Free SampleAdd to Free Sample -

300ml/10oz White HDPE Plastic Modern Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 02300YY05C$0.18Add to Free SampleAdd to Free Sample -

500ml White PET Plastic Cosmo Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01500-2YY65C$0.17Add to Free SampleAdd to Free Sample



