300ml/10oz Black PET Plastic Slim Round Bottle with 24/410 Neck
$0.15 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for empty bottle only.
- Closures sold separately.
- Stock color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
This 300ml(10oz) PET tall slim round plastic bottle comes in an industry standard neck finish of 24-410, it is is a updated from Cosmo round (bullet round) design, often used with lotion pump for lotions and liquid soaps.
The color we always kept in stock for this bottle is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinking and labeling. Welcome to consult!
Technical Details
| Item No. | 01300YX65C |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 300ml |
| Neck | 24/410 |
| Weight | 35g |
| Dimension | Ø53x183mm |
| Shape | Round |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 55x55x39cm=100pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 300 ml (10 oz) |
| Bottle Shape | Modern Round |
| Neck Finish | 24-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

24/410 Black PP Plastic Smooth Plain Screw Top Cap with PE Foam Liner
Item#: XG65G02$0.017Add to Free SampleAdd to Free Sample -

24mm Mist Spray Pump Ribbed Any Color 24/410
Item#: MS2410A-1R$0.06Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Soap Dispenser Pump Only, 24/410, Ribbed, Lock Up, White, 1.4ml Output
Item#: LP22410-1C$0.08Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

300ml/10oz Clear PET Plastic Cosmo Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01300YY05C$0.11Add to Free SampleAdd to Free Sample -

500ml White PET Plastic Tall Boston Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01500YY05B$0.15Add to Free SampleAdd to Free Sample -

200ml Amber PET Plastic Boston Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01200YY65M$0.11Add to Free SampleAdd to Free Sample -

250ml Amber PET Plastic Boston Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01250YY65M$0.117Add to Free SampleAdd to Free Sample



