500ml Clear PET Plastic Boston Round Bottle with 28/410 Neck
$0.13 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for empty bottle only.
- Closures sold separately.
- Stock color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Boston rounds have a rounded shoulder and rounded base, it is a classic bottle shape in the packaging industry.
This 500ml PET Boston round bottle has an industry standard neck finish of 28-410, makes it commonly used with lotion pumps, trigger sprayers, flip top caps, disc top cap and plain screw caps.
Matching with different dispensing closures, it is popular used for: sanitizers, lotions/gels, Cosmetics and more.
The color we always kept in stock is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinkage and label. Read our Customization page to learn more.
Technical Details
| Item No. | 01500YY05C |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 500ml |
| Neck | 28/410 |
| Weight | 29g |
| Dimension | Ø78x146mm |
| Shape | Boston Round |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 41x41x60cm=100pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 500 ml (16 oz) |
| Bottle Shape | Boston Round |
| Neck Finish | 28-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

Body Lotion Pump Twist Lock 28/410 Ribbed Any Color
Item#: RYL05Z05$0.15Add to Free SampleAdd to Free Sample -

28/410 Black Clear PP Plastic Ribbed Plain Screw Top Cap with PE Foam Liner
Item#: XG05L01$0.022Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Long Nozzle Sprayer Ribbed Fine Mist Any Color 28/410
Item#: PW05CZ01$0.166Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

250ml Clear PET Plastic Bell Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01250YY05C$0.11Add to Free SampleAdd to Free Sample -

500ml Clear PET Plastic Bell Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01500-2YY05C$0.13Add to Free SampleAdd to Free Sample -

480ml/16oz Clear Black PET Plastic Bell Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01480-2YY05C$0.15Add to Free SampleAdd to Free Sample


