480ml/16oz Clear Black PET Plastic Bell Round Bottle with 28/410 Neck
$0.15 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for empty bottle only.
- Closures sold separately.
- Stock color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Bell bottles features a wide and stable base, making them a popular container for household goods such as lotions and soaps.
This 480ml(16oz) PET bell round plastic bottle comes in an industry standard neck finish of 28-410, it is often used with a pump for lotions and liquid soaps.
The color we always kept in stock for this bottle is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinking and labeling. Welcome to consult!
Technical Details
| Item No. | 01480-2YY05C |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 480ml |
| Neck | 28/410 |
| Weight | 29g |
| Dimension | Ø87x125mm |
| Shape | Bell Round |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 46x46x52cm=100pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 480 ml |
| Bottle Shape | Modern Round |
| Neck Finish | 28-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

Pearl White Mini Trigger Sprayer, 28-410, Fine Mist, Lockable Button, 0.5 ml
Item#: FQ05LS01$0.18Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Economical Heavy Duty Trigger Sprayer, 28mm 28-400, White/Green, 0.9 ml
Item#: FQ04A01$0.245Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Soap Lotion Pump, 28-410, Ribbed, Lock Down, Black, 2ml Output
Item#: RYL05Z01$0.077Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

500ml Clear PET Plastic Bell Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01500-2YY05C$0.13Add to Free SampleAdd to Free Sample -

500ml Clear PET Plastic Boston Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01500YY05C$0.13Add to Free SampleAdd to Free Sample -

250ml Clear PET Plastic Bell Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01250YY05C$0.11Add to Free SampleAdd to Free Sample


