480ml/16oz Amber PET Plastic Cosmo Round Bottle with 28/410 Neck
$0.16 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for empty bottle only.
- Closures sold separately.
- Stock color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Cosmo rounds bottles, also known as bullet bottles, featured tall shape and sleek shoulder to give your product a upscale look.
This 480ml(16oz) Cosmo round bottle has an industry standard neck finish of 28-410, it is compatible with flip top caps, disc top caps, plain caps, trigger sprayers, lotion pumps and more dispensing caps.
This bottle is a great choice for packaging shampoos, lotions, body cream, hair care, sanitizer and more cosmetics. It is UV resistance with a amber color. The color we always kept in stock for this bottle is transparent.
Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinking and labeling. Welcome to consult!
Technical Details
| Item No. | 01480YY05C |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 480ml |
| Neck | 28/410 |
| Weight | 40g |
| Dimension | Ø62.5x201mm |
| Shape | Cosmo Round |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 65x34x43cm=100pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 480 ml |
| Bottle Shape | Bullet & Cosmo Round |
| Neck Finish | 28-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

Fine Mist Trigger Sprayer with Lockable Button, 28mm 28-410, Clear, 0.3 ml
Item#: FQ05DK01$0.35Add to Free SampleAdd to Free Sample -

28/410 White PP Plastic Ribbed Flip Top Cap
Item#: FG05L01$0.039Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Economical 28-410 Trigger Sprayer with Spray/Stream Nozzle, Clear/Black, 0.6 ml
Item#: FQ05J11$0.126Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

300ml/10oz White HDPE Plastic Modern Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 02300YY05C$0.18Add to Free SampleAdd to Free Sample -

550ml White PET Plastic Cosmo Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01550YY05G$0.019Add to Free SampleAdd to Free Sample -

500ml White PET Plastic Tall Boston Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01500YY05B$0.15Add to Free SampleAdd to Free Sample -

500ml White PET Plastic Cosmo Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01500-2YY65C$0.17Add to Free SampleAdd to Free Sample



