400ml White Triangle PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
$0.30 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for bottle only.
- Closure sold separately.
- Stock bottle color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
This unique triangle-shaped bottles give your products a a sleek, stylish and easily identifiable appeal.
Matching with a pump, it is perfect for packing liquids products for cosmetic, beauty, daily chemical industries and more.
The color we always kept in stock for this bottle is transparent or white. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinking and labeling. Welcome to consult!
Technical Details
| Item No. | 01400SJ55D |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 400ml |
| Neck | 32/410 |
| Weight | 65g |
| Dimension | 75x75x161mm |
| Shape | Polygonal |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 40x40x50cm=75pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 400 ml |
| Bottle Shape | Triangle |
| Neck Finish | 32 mm |
| Bottle Material |
You may also like…
-

32/410 White PP Smooth Twist Lock Down Lotion Pump
Item#: RYL55Z03$0.111Add to Free SampleAdd to Free Sample -

32/410 Black/White PP Ribbed Twist Lock Down Lotion Pump
Item#: RYL55Z05$0.111Add to Free SampleAdd to Free Sample -

32/410 White PP Ribbed Twist Lock Down Lotion Pump
Item#: RYL55Z02$0.111Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

400ml Clear Green Oval PET Plastic Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01400TY05B$0.17Add to Free SampleAdd to Free Sample -

125ml Clear Blue PET Plastic Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01125TY65K$0.34Add to Free SampleAdd to Free Sample -

150ml/5oz Clear Blue PET Plastic Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01150TY65K$0.36Add to Free SampleAdd to Free Sample -

400ml Gradient Color Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01400FF55D$0.59Add to Free SampleAdd to Free Sample


