Home > Packaging Solutions > Plastic Bottles > Bottles with Pumps > 300ml/10oz Gradient Color Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
300ml/10oz Gradient Color Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01300FF55D
$0.54 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price includes bottle, pump and also gradient color.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Add to Free SampleAlready in Sample List
Add to Free Sample
The square bottle provides ample space for labeling, it is a great choice for cosmetics, beauty, hair care, or natural cleaning products.
It is compatible with dispencing caps, pumps or finger mist sprayers, to display your products in style.
The color we always kept in stock is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinkage and label.
Technical Details
| Item No. | 01300FF55D |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 300ml |
| Neck | 32/410 |
| Weight | 35g |
| Dimension | 61x61x120mm |
| Shape | Square |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 63x33x38cm=150pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 300 ml (10 oz) |
| Bottle Shape | Square |
| Neck Finish | 32 mm |
| Bottle Material |
You may also like…
-

32/410 White PP Ribbed Twist Lock Down Lotion Pump
Item#: RYL55Z02$0.111Add to Free SampleAdd to Free Sample -

32/410 Black/White PP Ribbed Twist Lock Down Lotion Pump
Item#: RYL55Z05$0.111Add to Free SampleAdd to Free Sample -

32mm 32/410 White PP Plastic Smooth Plain Screw Cap with PE Foam Liner
Item#: XG55G01$0.025Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

750ml/25oz Pink Oval PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01750TY55B$0.30Add to Free SampleAdd to Free Sample -

400ml Gradient Color Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01400FF55D$0.59Add to Free SampleAdd to Free Sample -

800ml Gradient Color Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01800FF55D$0.75Add to Free SampleAdd to Free Sample -

125ml Clear Blue PET Plastic Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01125TY65K$0.34Add to Free SampleAdd to Free Sample


