300ml/10oz White Triangle PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
$0.28 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for bottle only.
- Closure sold separately.
- Stock bottle color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
This unique triangle-shaped bottles give your products a a sleek, stylish and easily identifiable appeal.
Matching with a pump, it is perfect for packing liquids products for cosmetic, beauty, daily chemical industries and more.
The color we always kept in stock for this bottle is transparent or white. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinking and labeling. Welcome to consult!
Technical Details
| Item No. | 01300SJ55D |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 300ml |
| Neck | 32/410 |
| Weight | 65g |
| Dimension | 70x70x145mm |
| Shape | Polygonal |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 72x37x31cm=100pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 300 ml (10 oz) |
| Bottle Shape | Triangle |
| Neck Finish | 32 mm |
| Bottle Material |
You may also like…
-

Liquid Soap Dispenser Lotion Pump Twist Lock 32/410 Ribbed Any Color
Item#: RYL55Y01$0.111Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Massage Cream Pump, 32-410, Ribbed, Lock Down, Yellow, 2ml Output
Item#: RYL55Z04$0.111Add to Free SampleAdd to Free Sample -

32/410 Black/White PP Ribbed Twist Lock Down Lotion Pump
Item#: RYL55Z05$0.111Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

120ml/4oz Clear Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01120FY65D$0.50Add to Free SampleAdd to Free Sample -

800ml Gradient Color Square PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01800FF55D$0.75Add to Free SampleAdd to Free Sample -

500ml Clear Yellow Oval PET Plastic Bottle with 32/410 Neck
Item#: 01500TY55B$0.22Add to Free SampleAdd to Free Sample -

150ml/5oz Clear Blue PET Plastic Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01150TY65K$0.36Add to Free SampleAdd to Free Sample

