Home > Packaging Solutions > Plastic Bottles > Foamer Bottles > Foaming Dispenser for Sale, 300ml, PET, Clear, Round, 43mm Finish
Foaming Dispenser for Sale, 300ml, PET, Clear, Round, 43mm Finish
Item#: 01P300-2Y75B
$0.18 (Factory Price Based on MOQ)
Free Samples Ship Instantly
Add to Free SampleAlready in Sample List
Add to Free Sample
This foamer bottle is popular for liquid soaps, matching with our foamer pumps, to allow for a precise mix of liquid and air which produces quality uniform foam with each stroke of the pump.
The color we always kept in stock for this bottle is transparent. Any custom color such as translucent or solid color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinking and labeling. Welcome to consult!
Technical Details
| Item No. | 01P300-2Y75B |
|---|---|
| Capacity | 300ml |
| Material | PET |
| Neck | 43/410 |
| Weight | 40g |
| Dimension | Ø65x140mm |
| Shape | Round |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 67x35x30cm=100pcs |
Customized |
You may also like…
-

Liquid Soap Foamer Pump Wholesale, Clear Top Cover, 43mm, White
Item#: PM74G01$0.18Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Bulk Soap Dispenser Foam Pump, Black, 43mm, Clip Lock, Spring inside
Item#: PM75J02$0.18Add to Free SampleAdd to Free Sample -

280ml Clear PET Plastic Square Foamer Bottle with 42/410 Neck
Item#: 01P280F65D$0.19Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

Mini Foam Dispenser Bottle Travel Size, 50ml, PET, White, Cylinder Round, 30mm
Item#: 01P50-2Y35B$0.10Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Liquid Hand Soap Foam Dispenser, 500ml, PET, Blue, Oval, 40mm
Item#: 01P500B45B$0.22Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Liquid Foamer Bottle, 550ml, Clear, PET, Bell Round, 43mm
Item#: 01P550Y75B$0.24Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Plastic Foam Dispenser Pump Wholesale, 150ml, PET, White, Cylinder Round, 43mm
Item#: 01P150Y75B$0.14Add to Free SampleAdd to Free Sample


