Home > Packaging Solutions > Plastic Bottles > Fine Mist Spray Bottles > 60ml/2oz Clear Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
60ml/2oz Clear Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 0160FF65D
$0.32 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for bottle and closure.
- Stock bottle color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Add to Free SampleAlready in Sample List
Add to Free Sample
The square bottle provides ample space for labeling, it is a great choice for cosmetics, beauty, hair care, or natural cleaning products.
It is compatible with dispencing caps, pumps or finger mist sprayers, to display your products in style.
The color we always kept in stock is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinkage and label.
Technical Details
| Item No. | 0160FF65D |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 60ml |
| Neck | 24/410 |
| Weight | 17g |
| Dimension | 39x39x67.5mm |
| Shape | Square |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 41x41x36cm=500pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 60 ml (2 oz) |
| Bottle Shape | Square |
| Neck Finish | 24-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

24/410 Clear PP Plastic Smooth Flip Top Cap
Item#: FG65G07$0.026Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Aluminum Fine Mist Sprayer Smooth 24/410
Item#: MS2410A-5F$0.18Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

30ml/1oz Clear Purple Extra Thick Cylinder PETG Plastic Spray Bottle with 18/410 Neck
Item#: 0130YP95H2$0.67Add to Free SampleAdd to Free Sample -

150ml/5oz Clear Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01150FF65D$0.40Add to Free SampleAdd to Free Sample -

90ml/3oz Clear Extra Thick Square PETG Plastic Spray Bottle with 20/410 Neck
Item#: 0190FY25H$0.79Add to Free SampleAdd to Free Sample -

100ml Clear Square PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01100FF65D$0.37Add to Free SampleAdd to Free Sample


