60ml/2oz PETG Plastic Heart Shaped Hand Sanitizer Tottle Bottle with 20/410 Neck & Carabiner
$0.17 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price includes bottle and keychain.
- Flip top cap or Finger Sprayer sold separately.
- Stock color is Transparent. Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
PETG is a clear material that has gloss and sparkle. It has a gas barrier and good impact strength. It is similar to PET material in terms of chemical composition but the glycol addictive allows the plastic to be more flexible and soft so that grip handles can be created during production.
Moreover, PETG bottle is ideal for prolonged storage of pH sensitive liquids.
This 60ml(2oz) travel size PETG tottle bottle features a heart shape and a hole on top specially for a carabiner, make it perfect to hook on your bag, it is often used with flip top cap or finger mist sprayer, the perfect portability makes it a excellent choice for sanitizer / alcohol gel.
The color we always kept in stock for this bottle is transparent. Any custom color such as translucent or solid color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinking and labeling. Welcome to consult!
Technical Details
| Item No. | 0160XDG25 |
|---|---|
| Capacity | 60ml |
| Material | PETG |
| Neck | 20/410 |
| Weight | 9.5g |
| Dimension | 64x29x83mm |
| Shape | Heart |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 60x34x44cm=1000pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 60 ml (2 oz) |
| Neck Finish | 20-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

20mm Mist Sprayer Ribbed Any Color 20/410
Item#: MS2010A-1R$0.05Add to Free SampleAdd to Free Sample -

20/410 Clear PP Plastic Smooth Flip Top Cap
Item#: FG25G02$0.024Add to Free SampleAdd to Free Sample -

60ml/2oz PETG Plastic Hand Sanitizer Tottle Bottle with 20/410 Neck & Carabiner
Item#: 0160DG25$0.17Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

200ml Nature LDPE Plastic Tottle Bottle with 22/410 Flip Top Cap
Item#: 04200DL45G$0.37Add to Free SampleAdd to Free Sample -

120ml/4oz Nature LDPE Plastic Tottle Bottle with 22/410 Flip Top Cap
Item#: 04120DL45G$0.27Add to Free SampleAdd to Free Sample -

150ml/5oz Nature LDPE Plastic Tottle Bottle with 22/410 Flip Top Cap
Item#: 04150DL45G$0.31Add to Free SampleAdd to Free Sample -

30ml/1oz Nature LDPE Plastic Tottle Bottle with 22/410 Flip Top Cap
Item#: 0430DL45G$0.15Add to Free SampleAdd to Free Sample


