Home > Packaging Solutions > Plastic Bottles > Square Bottles > 380ml PET Plastic Square Bottle with 24/410 Neck
380ml PET Plastic Square Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01380FP65B
$0.16 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for bottle only.
- Closure sold separately.
- Stock bottle color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Add to Free SampleAlready in Sample List
Add to Free Sample
The square bottle provides ample space for labeling, it is a great choice for cosmetics, beauty, hair care, or natural cleaning products.
It is compatible with dispencing caps, pumps or finger mist sprayers, to display your products in style.
The color we always kept in stock is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinkage and label.
Technical Details
| Item No. | 01380FP65B |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 380ml |
| Neck | 24/410 |
| Weight | 39g |
| Dimension | 60x52x188mm |
| Shape | Square |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 54x32x40cm=100pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 380 ml |
| Bottle Shape | Square |
| Neck Finish | 24-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

Clear Mini Trigger Sprayer for Hair Care Products, 24mm 24-410, Fine Mist, Lockable Button, 0.25 ml
Item#: FQ65LS04$0.12Add to Free SampleAdd to Free Sample -

24mm Lotion Pump, Ribbed, Lock Down, 1.8ml Output, Black
Item#: RYL65Z07$0.068Add to Free SampleAdd to Free Sample -

White Fine Mist Sprayer Smooth Any Color 24/410
Item#: MS2410A-1S$0.06Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

500ml Clear-Black PET Plastic Square Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01500FF05M$0.315Add to Free SampleAdd to Free Sample -

300ml/10oz White Square PET Plastic Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01300FF05K$0.15Add to Free SampleAdd to Free Sample -

200ml Clear Blue Square PETG Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01200-2FF65E$0.55Add to Free SampleAdd to Free Sample -

500ml Blue Square PET Plastic Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01500FF05K$0.215Add to Free SampleAdd to Free Sample


