300ml/10oz Amber PET Plastic Modern Round Bottle with 24/410 Neck
$0.105 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for empty bottle only.
- Closures sold separately.
- Stock color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
The modern round bottle style is known for its round base, label indent panel and distinctive sloped shoulder. Traditionally this bottle style was used for packaging pharmaceuticals, chemicals and automotive products.
This 300ml PET modern round plastic bottle comes in an industry standard neck finish of 24-410, makes it compatible with flip top caps, disc top caps, finger sprayers, aluminium caps and more. It is ideal for storing pharmaceutical chemicals and certain solvents and acids. Its amber color makes it ideal for storing light-sensitive products.
The color we always kept in stock for this bottle is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinking and labeling. Welcome to consult!
Technical Details
| Item No. | 01300YX65B |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 300ml |
| Neck | 24/410 |
| Weight | 25g |
| Dimension | Ø64x143mm |
| Shape | Modern Round |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 66x34x45cm=150pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 300 ml (10 oz) |
| Bottle Shape | |
| Neck Finish | 24-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
-

24mm Lotion Pump, Ribbed, Lock Down, 1.8ml Output, Black
Item#: RYL65Z07$0.068Add to Free SampleAdd to Free Sample -

Clear Mini Trigger Sprayer for Hair Care Products, 24mm 24-410, Fine Mist, Lockable Button, 0.25 ml
Item#: FQ65LS04$0.12Add to Free SampleAdd to Free Sample -

24mm Mist Spray Pump Ribbed Any Color 24/410
Item#: MS2410A-1R$0.06Add to Free SampleAdd to Free Sample
Related products
-

500ml/16 oz Amber PET Plastic Modern Round Bottle with 28/410 Neck
Item#: 01500YY05G$0.19Add to Free SampleAdd to Free Sample -

500ml Amber PET Plastic Modern Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01500YX65G$0.17Add to Free SampleAdd to Free Sample -

200ml Amber PET Plastic Modern Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01200YX65B$0.11Add to Free SampleAdd to Free Sample -

100ml Amber PET Plastic Modern Round Bottle with 20/410 Neck
Item#: 01100YX25B$0.065Add to Free SampleAdd to Free Sample


