100ml Clear Cylinder PET Plastic Bottle with 18/410 Neck
$0.07 (Factory Price Based on MOQ)
MOQ: 10000pcs
- The price is for empty bottle only.
- Closures sold separately.
- Stock color is Transparent.
- Any custom color is available.
- Meets FDA & CE standards.
Free Samples Ship Instantly
Cylinder bottle has a square shoulder and a flat base. Its straight and simple shape makes it a standard choice for packaging liquid products in many industries such as shampoo, gel, lotions, sanitizer, detergent.
It is compatible with closures as varied as finger sprayers, trigger sprayers, lotion pumps, flip top caps, disc top caps, plain screw caps and more.
The color we always kept in stock for this bottle is transparent. Any custom color such as translucent and solid/opaque color can be manufactured immediately if you’re in need of bulk purchase.
In addition, we provide excellent printing service includes heat-transfer, silk-screen, thermal shrinking and labeling. Welcome to consult!
Technical Details
| Item No. | 01100YP95B |
|---|---|
| Material | PET |
| Capacity | 100ml |
| Neck | 18/410 |
| Weight | 13g |
| Dimension | Ø37.5x124mm |
| Shape | Cylindrical |
| Color | Transparent Or Customized |
| Case Qty | 40x40x52cm=400pcs |
Customized |
|
| Bottle Capacity | 100 ml |
| Bottle Shape | Cylinder |
| Neck Finish | 18-410 |
| Bottle Material |
You may also like…
Related products
-

300ml/10oz Nature Color Cylinder HDPE Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 02300YP65C$0.17Add to Free SampleAdd to Free Sample -

180ml/6oz White Cylinder HDPE Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 02180YP65C$0.14Add to Free SampleAdd to Free Sample -

400ml Clear Cylinder PET Plastic Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01400YP65B$0.162Add to Free SampleAdd to Free Sample -

100ml Green PET Plastic Cylindrical Round Bottle with 24/410 Neck
Item#: 01100YP65K$0.37Add to Free SampleAdd to Free Sample





